Кафедра фізичного виховання, спеціальної фізичної підготовки і спортум


Нема фото

НАЧАЛЬНИК КАФЕДРИ

полковник
КИРПЕНКО ВІТАЛІЙ МИКОЛАЙОВИЧ

Досягнення

І розряд футбол, міні-футбол
Призер Чемпіонату ЗСУ з міні-футболу

Кафедра фізичного виховання, спеціальної фізичної підготовки та спорту, яку очолює кандидат наук з фізичного виховання та спорту полковник Кирпенко В.М, є базовим підрозділом університету.

Кафедра фізичного виховання, спеціальної фізичної підготовки та спорту Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, як і сам університет, сформувалась у 2004 році на базі кафедр фізичної підготовки і спорту Харківського військового університету (ХВУ) та Харківського інституту Військово-Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (ХІВПС). У свою чергу обидві кафедри були сформовані на базі кафедр інших вищих військових навчальних закладів: ХВУ на базі ВІРТА ім. Л.А. Говорова та ХВВКІУРВ ім. Н.І. Крилова; ХІВПС – ХВВАУЛ ім. С.І. Грицевца, ХВВАІУ, ХВВАУРЕ, ЛВВАУШ, КВВІАУ, ЧВВАУЛ та ВАТУ. Історія кафедр фізичної підготовки кожного з цих вищих військових навчальних закладів заслуговує на окрему розповідь.

З перших днів заснування Військово-інженерної радіотехнічної академії імені Л.А. Говорова фізична підготовка розглядалася як одна з основних форм виховання високих морально-бойових і психологічних якостей слухачів, як засіб підвищення організованості і військової дисципліни.

ІСТОРИЧНА ХРОНІКА:

1946 РІК

У відповідності з штатним розкладом в академії було створене відділення фізичної підготовки і спорту на чолі з підполковником А.М. Есельським.
Викладачами і тренерами по спорту працювали капітан Н.Т. Морозов і старший лейтенант Б.К. Заморенов.
Найбільш популярним видом спорту в той час був волейбол. Збірна команда академії в кінці 40-х і початку 50-х років неодноразово виборювала звання найсильнішої в гарнізоні. Кращі її гравці капітан Л.Т. Бевс і старший лейтенант Е.Н. Вавілов входили до складу збірної команди гарнізону і брали участь в змаганнях на першість України.

1954 РІК

Відділення фізичної підготовки і спорту було перетворене в кафедру. Начальником кафедри став підполковник Л.Н. Геворков. Збільшилася штатна чисельність викладачів. На кафедрі фізичної підготовки і спорту стали працювати капітан П.В. Давидов, старші лейтенанти І.Ф. Коломієц і А.С. Кошкин.м

1956 РІК

Кафедру фізичної підготовки і спорту в році очолив підполковник М.І. Забродін. Команда волейболістів в 1956 році виборола право брати участь в першості України. У складі цієї команди почав свій спортивний шлях майбутній чемпіон світу і Олімпійських ігор заслужений майстер спорту СРСР Ю.И. Поярков.

1958 РІК

Начальником кафедри став підполковник К.А. Якушев, його заступником − підполковник В.Д. Пінчук. У 1958 році команда гімнастів під керівництвом тренера В.С. Туловського, стала переможцем першості округу в командному заліку. Під керівництвом тренера Б.А. Алого борці академії завойовували перші місця в 1958, 1960 і 1961 роках. Футболісти під керівництвом капітана І.Ф. Коломійца в 1958 році стали володарями кубку Київського військового округу.

1964 РІК

Колектив кафедри очолював підполковник В.Д. Пінчук. Нарівні із заняттями з фізичної підготовки увага викладачів і тренерів зосередилася на підготовці спортсменів високого класу. Вже у 1964 році в комплексному заліку академія посіла друге місце серед вузів Міністерства оборони і була нагороджена Великим призом Міністра оборони СРСР. Наполегливо працювали над поліпшенням спортивних досягнень видатні спортсмени академії: чемпіон світу серед студентів і чемпіон дружніх армій і Збройних Сил СРСР з шахів рядовий В. Савон, чемпіон Збройних Сил СРСР і України по кульовій стрільбі службовець Радянської Армії Л. Бесіда, один з найсильніших легкоатлетів Збройних Сил СРСР старший лейтенант В. Степанов і багато інших.

1968, 1972 РОКИ

Академія зайняла 2-е місце, а в 1971, 1973 роках − 1-е місце в оглядах масової спортивної роботи серед вузів міністерства оборони СРСР і вузів ППО. Нарешті, перемігши в 1975 році в третій раз в огляді масової спортивної роботи всі вузи Міністерства оборони, академія виборола право на постійне зберігання Кубка Міністра оборони – вищої спортивної нагороди Збройних Сил. Масова робота з всім особистим складом раціонально поєднувалася з підготовкою спортсменів високого класу. Всій країні були відомі імена видатних спортсменів академії − чемпіона Олімпійських ігор в Токіо волейболіста, заслуженого майстра спорту СРСР рядового Ю. Венгеровського, восьмиразового чемпіона СРСР по стрибках із жердиною заслуженого майстра спорту СРСР підполковника Г.А. Блізнецова (старшого викладача кафедри), чемпіона Олімпійських ігор з велоспорту старшого лейтенанта І.В. Целовальникова, чемпіона СРСР і Спартакіади народів СРСР з велоспорту рядового А.В. Старкова, чемпіонів світу по акробатиці сержанта С. Петрова і рядового Ю. Тишлера, чемпіона світу по кульовій стрільбі старшого лейтенанта О.Ткачьова.

З 1947 ПО 1949 РІК

Кафедру фізичної підготовки і спорту очолював підполковник А.С. Сибіряков (начальник фізичної підготовки і спорту армії з 1949 р.). Його змінив полковник А.В. Биреєв, який прослужив на посаді начальника кафедри до 1959 року включно. З 1959 року начальником кафедри став підполковник Б.М. Тьотушкин. У цей час на кафедрі працювали такі педагоги: чемпіон Збройних Сил і СРСР в спринті майор В.М. Муравьев, чемпіон України, майстер спорту СРСР з лижних гонок майор Л.І. Пашкова (командир лижного батальйону у Великій Вітчизняній війні); чемпіон округу з офіцерського багатоборства, чемпіон Збройних Сил в командному заліку, підполковник В.Г. Блошенко; член збірної команди Збройних Сил з ручного м’яча підполковник В.Н. Досов.

1952 РІК

Розпочато будівництво стадіону і спортивних майданчиків на місці яра поруч з училищем. Незважаючи на всі труднощі післявоєнних років, стадіон з футбольним полем, волейбольними майданчиками, трибунами, біговими доріжками і секторами був готовий вже через рік, і став одним з найкращих стадіонів міста Харкова. На волейбольних майданчиках нашого стадіону проводилася навіть першість СРСР з волейболу.

1965 РІК

Начальника кафедри підполковника Б.М. Тьотушкина змінив полковник П.А. Пріз. На кафедру приходять досвідчені фахівці: підполковник А.Т. Маляренко − майстер спорту з боротьби самбо; підполковник А.Д. Чупрунов − майстер спорту з боротьби самбо, чемпіон Збройних Сил СРСР; підполковник О.А. Ніколаєв − майстер спорту з боксу, чемпіон Збройних Сил СРСР; службовець РА Л.П. Добрянський − майстер спорту з акробатики; службовець РА Г.П. Габунія − майстер спорту СРСР з легкої атлетики, чемпіон Збройних Сил СРСР зі стрибках у висоту; підполковник Е.А. Сак − майстер спорту з боксу.

1973 РІК

Закінчилося будівництво спортивного комплексу, що має великий спортивний зал, зали боксу, боротьби, важкої атлетики, басейн, роздягальні, душові, методичний кабінет. Новий імпульс отримує масова спортивна робота з призначенням начальником кафедри в 1972 році підполковника В.А. Алексеєва, який очолював кафедру до 1982 року. У цей час на кафедрі служили майор І.В. Целовальников − олімпійський чемпіон з велоспорту, заслужений майстер спорту СРСР; підполковник А. А. Пелепягин − майстер спорту з військового триборству; підполковник Ш.Г. Набіуллін − майстер спорту СРСР з лижних гонок; підполковник В.І. Ланчев і полковник К.А. Якушев − судді Всесоюзної категорії з лижних гонок; підполковник Ф.Н. Соколов − майстер спорту СРСР з гімнастики; службовець РА В.Н. Бугайов − майстер спорту СРСР з гімнастики і офіцерського багатоборства. Добру пам’ять залишив про себе доцент кафедри Я.Д. Давідович, що працював в училищі більше за 30 років.

1982 РІК

Кафедру очолив підполковник Е.В. Макушев. Значна увага в цей період приділялася розвитку спортивної бази. Починаючи з 1984 року будувалися спортивні містечка факультетів і спортмайданчик “Богатир”. У 1986 році була розширена лижна база, побудований тенісний корт, друга смуга перешкод в Сокольниках, новий майданчик для рукопашного бою.

З 1987 ПО 1989 РОКИ

Начальником кафедри став підполковник В.А. Максимов, а з 1989 року її очолив підполковник А.А. Крівоус. Після об’єднання і утворення Харківського військового університету кафедру фізичної підготовки і спорту очолив підполковник О.О. Міщенко. На кафедрі розроблялися нові програми з фізичної підготовки, методичні рекомендації та посібники, у створенні яких брали участь досвідчені викладачі: підполковник І.І. Младинський, підполковник О.Г. Поддубний, кандидат педагогічних наук, доцент М.П. Воронов, працівник ЗСУ Д.Д. Костєв, працівник ЗСУ, доцент Б.П. Смірнов, працівник ЗСУ Ю.С. Матковський, працівник ЗСУ М.Н. Шока, працівник ЗСУ В.Г. Малюк.

1997 РІК

Кафедру очолив полковник О.Г. Шалепа. Команда з військового п’ятиборства, яку очолював прапорщик О. І. Корсун, в 1997 році стала чемпіоном серед ВВНЗ Збройних Сил України. Команда з військового триборства, тренером якої був професор кафедри В.П. Фінаєв, з 1996 по 1999 рік була другою в Збройних Силах України. Особливе місце займав гирьовий спорт. Команда, яку очолював доцент кафедри, працівник ЗСУ Б.П. Смірнов, з 1991 по 1998 р. посідала І місце у Збройних Силах України. Чемпіонами України у 90-х роках стали: молодший сержант контрактної служби майстер спорту міжнародного класу О.І. Савченко, молодший сержант контрактної служби майстер спорту міжнародного класу В.Ю. Литовченко. Чемпіонами серед ВВНЗ стали: курсанти В.М. Заратуйченко, К.В. Бараннік, А.А. Кльонов,. Чемпіоном ЗС України у 2000 році стала команда з військового туризму, яку тренував майстер спорту майор К.М. Курашов. Команда з міні-футболу (тренер підполковник О.С. Рябушко) була переможцем спартакіади серед ВВНЗ 1999 та 2001 року.

2001 РІК

Кафедру фізичної підготовки Харківського військового університету очолив полковник Г.Г. Лисак, заступниками начальника були призначені підполковник О.Г. Піддубний та майор О.М. Ольховий. Колектив кафедри також написав свою сторінку в історії спортивно-масової роботи Збройних Сил України. Команди університету ставали чемпіонами та призерами спартакіади ЗС України серед ВВНЗ з багатоборства ВСК, гирьового спорту, міні-футболу та військового туризму. Майстри спорту курсанти К.В. Хохленко, О.С. Карпець стали чемпіонами серед ВВНЗ з гирьового спорту.

2000-2002 РОКИ

Дуже багату спортивну історію мають кафедри фізичної підготовки вузів, які у 2000 році увійшли до складу кафедри Харківського інституту Військово-Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, яку очолив майстер спорту СРСР з велоспорту кандидат педагогічних наук, доцент полковник Ф.І. Попов. У 2002 році його змінив підполковник В.В. Редін, а у 2003 – підполковник А.І. Маракушин. За не повних чотири роки інститут виборов звання призера першості ВВНЗ з гирьового спорту, волейболу та багатоборства ВСК. В цей час кафедра фізичної підготовки і спорту пишалась досягненнями майстрів спорту міжнародного класу багаторазового чемпіону світу з гирьового спорту підполковника Р.М. Міхальчука та призера чемпіонатів світу та Європи зі стрибків з жердиною працівника ЗС України В.С. Шутєєва.

ВКЛАД В ІСТОРІЮ

Необхідно відмітити вклад в історію фізичного виховання льотчиків кафедр фізичної підготовки ХВВАУРЕ та КВВІАУ. У Харківському вищому військовому авіаційному училищі радіоелектроніки начальниками кафедри проходили службу: до 1984 року – підполковник В.Г. Сімушин, 1984-1990 роки – підполковник В.М. Клімов, 1994-2000 роки – підполковник В.В. Редін. У Київському вищому військовому інженерному авіаційному училищі начальниками кафедри фізичної підготовки були: 1985-1987 роки – підполковник М.П. Коновалов, 1897-1991 роки – срібний призер Олімпійських ігор 1972 року з десятиборства майстер спорту міжнародного класу підполковник Л.Д. Литвиненко, 1991-2000 роки – підполковник А.В. Катенін.

З перших днів заснування Харківського вищого військового авіаційного училища льотчиків імені С.І. Грицевца училища особлива увага приділялася фізичному розвитку та загартуванню майбутніх льотчиків. На заняттях з фізичної підготовки багато часу приділялося розвитку спеціальних фізичних якостей – підвищенню стійкості організму до пілотажних перевантажень, заколихуванню, кисневому голодуванню, подоланню напруженості у польоті. З числа кращих спортсменів складалися збірні команди училища з різних видів спорту, що приймали участь в змаганнях на першість міста Харкова, України, Військово-Повітряних Сил, Збройних Сил СРСР, першостях СРСР.

Особливу увагу у Харківському вищому військовому авіаційному училищу льотчиків приділялося військово-прикладним видам спорту. За весь час існування ХВВАУЛ було підготовлено більше 250 майстрів спорту СРСР із самольотного спорту, 8 майстрів спорту міжнародного класу з парашутного та авіамодельного спорту.

З 1969 ПО 1977 РІК

З 1969 по 1977 рік кафедру фізичної підготовки і спорту очолював майор В.П. Матвієнко, з 1978 по 1985 – підполковник А.С. Зарубін. Під їх керівництвом на кафедрі працювали: майори Ю.Ф. Лисицький, О.К. Одінаєв, В.І. Маховий, старший лейтенант Ю.М. Поляков, службовці М.І. Костенко, В.Т. Ніжельський.

У 1985 РОЦІ

У 1985 році начальником кафедри був призначений підполковник Ю.Ф. Лисицький. До колективу кафедри приєдналися нові фахівці: кандидат педагогічних наук, майстер спорту СРСР майор Ф.І. Попов, лейтенант І.Б. Погановський, службовці А.С. Зарубін, майстер спорту СРСР С.М. Ромасько, Р.М. Литвинов. З 1992 по 1994 рік обов’язки начальника кафедри виконував підполковник О.К. Одінаєв.

СВОЮ ІСТОРІЮ КАФЕДРА РОЗПОЧАЛА В КВІТНІ 1958 РОКУ

Свою історію кафедра фізичної підготовки 1-го Харківського військового авіаційно-технічного училища розпочала в квітні 1958 року, після реорганізації Янівської школи авіаційних механіків. Спортивні команди ХВАТУ займали перші місця на спартакіадах авіаційних частин округу з волейболу, боксу, боротьби, штанги, хокею, лиж, плавання та легкої атлетики, а прізвища офіцерів училища стали відомими на всю країну: старший лейтенант О.О. Рижаков став чемпіоном СРСР у велогонці на 100 кілометрів, інженер-капітан О.О.Геніс – чемпіоном України з тенісу, лейтенант Л.І. Ільмешко – рекордсменом округу з бігу на середні дистанції. У 1958 році майстри спорту СРСР курсант В.М. Скрипченко, молодший сержант К.С. Гарштенцвейг та службовець Радянської Армії Ю.М. Скотников стали чемпіонами Радянсвького Союзу з авіамодельного спорту, а у 1959 році курсант Л.М. Бец завоював звання чемпіона Європи у класі таймерних моделей.Після призначення начальником фізичної підготовки та спорту майора В.М. Рогожина спортивне життя училища отримало новий імпульс. Майже всі випускники закінчували училище спортсменами-розрядниками з того чи іншого виду спорту. На окружних змаганнях серед авіаційних частин спортивні команди училища завойовували перші місця: у 1961 році – з самбо та вільної боротьби, у 1962 році – з волейболу, у 1964 – з важкої атлетики, фехтування та баскетболу. У 1965 році спортсмени училища посіли перші місця серед військово-навчальних закладів Збройних Сил СРСР з боксу, баскетболу та третє місце з гандболу. Три роки поспіль збірна команда училища з боксу завойовувала перехідний кубок спортивного комітету Міністерства оборони СРСР. З числа курсантів майстрами спорту стали О.О.Березнєв, І.І. Варжаленко, М.О. Качмазов, В.М. Піддубний, О.В. Рожнятовський, Б.І. Рогов, В.О. Ткаченко, В.І. Чеботаєв, Г.В. Червенко, О.М.Шеметов, В.М. Яковлев та інші. Офіцери Л.Т. Ілімешко та В.Л. Мельников стали майстрами спорту зі стендової стрільби.

З 1976 ПО 1990 РОКИ

Кафедру фізичної підготовки та спорту після трансформації училища у вище (ХВВАІУ) з 1976 по 1990 роки очолював підполковник В.В. Шарлаєв, в її складі працювали викладачі: підполковники О.М. Пронін, В.О. Шуваєв, майор С.Є. Полуковський, капітан В.М. Вікнянський, службовці І.Ф. Красовський, Д.Д. Соколов, А.О. Можайський. Училище пишалося своїми кращими спортсменами майстрами спорту СРСР полковником А.М. Шеметовим, капітаном О.М. Деревніним, лейтенантами І.О. Надєєвим, О.Ю. Солоповим, О.В. Соловйовим, курсантами Є.Ю. Іленко, Д.І.Силичевим, молодшим сержантом надстрокової служби С.М. Тихончою.

З 1990 ПО 1994 РІК

З 1990 по 1994 рік кафедру очолював підполковник С.Є. Полуковський, а у 1994 році його змінив майстер спорту СРСР, кандидат педагогічних наук, доцент полковник Ф.І. Попов. До 2000 року викладачами кафедри працювали майстри спорту СРСР підполковники В.О. Шуваєв та В.А. Аболяєв, майори В.М. Вікнянський, В.К. Стєпанов та майстер спорту СРСР О.М. Деревнін, капітани О.В. Сіянко, В.В. Золочевський, лейтенант А.В. Яцун, службовці А.О. Можайський, А.В. Заведенко, майстер спорту СРСР В.І. Фищенко, майстер спорту міжнародного класу В.А. Шутєєв та інші. У 1990 році збірна команда ХВВАІУ посіла друге місце серед 170 ВВНЗ МО СРСР з бігу на 3 км на призи газети “Красная звезда”; у 1991 році – третє місце з гирьового спорту. Вихованець училища майор Є.Ю Іленко в 1998 році став чемпіоном Збройних Сил України з офіцерського багатоборства.

СУЧАСНА ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Сучасна історія кафедри фізичного виховання, спеціальної фізичної підготовки і спорту також дає можливість пишатися її досягненнями. За короткий термін команди Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба стали переможцями чемпіонату ВВНЗ Збройних Сил України з офіцерського триборства, армреслінгу, багатоборства ВСК, срібним призером з гирьового спорту, переможцем Кубку Повітряних Сил з міні-футболу, переможцем Кубку міста Харкова та бронзовим призером відкритого чемпіонату Харківської області з футболу. У 2008 році університет виборов звання переможця Огляду на кращу організацію фізичної підготовки та спортивно-масової роботи серед ВВНЗ Збройних Сил України. Продовжують помножувати спортивні досягнення університету майстри спорту: підполковники Є.Ю Іленко, С.В. Роденко, Р.М. Джус, капітани А.І. Полтавець, В.В. Павліков, курсант В.Г.Матющенко.